Światowy Dzień AIDS
Światowy Dzień AIDS, świętowany dziś, czyli 1. grudnia, obchodzony jest corocznie od 1988 roku. To inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażenia HIV i zachorowania na AIDS. Ten dzień integruje wiele działań podejmowanych na całym świecie. Co warto wiedzieć?
Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS oraz ich bliskimi jest Czerwona Kokardka. To nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Znak ma kształt odwróconego „V”, co ma podkreślać, że wirus wciąż nie jest pokonany. Czerwony kolor symbolizuje krew i miłość.
Dzień AIDS ma także na celu umożliwienie różnym organizacjom oraz osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim. Celem Światowego Dnia AIDS jest więc uwrażliwienie na problem choroby oraz solidaryzowanie się z ludźmi nią dotkniętymi.
Głównymi objawami AIDS są: duszności, kaszel, nocna potliwość, dolegliwości bólowe głowy, dezorientacja, zbyt wczesna demencja, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, grzybica w obrębie przewodu pokarmowego, ostre biegunki o charakterze przewlekłym.
Każdy może obchodzić Światowy Dzień AIDS. Wystarczy przypiąć do ubrania Czerwoną Kokardkę czy umieścić ją na swoim profilu społecznościowym. Ponieważ jednak epidemia HIV to wciąż aktualny problem, warto działać na rzecz jego rozwiązania nie tylko od święta, ale i na co dzień.
Dziś dzięki postępowi medycyny z wirusem HIV można żyć długo, a śmiertelność w wyniku AIDS wynika głównie z biedy. Choroba dziesiątkuje społeczności tam, gdzie nie ma funduszy na profilaktykę. Szacuje się, że aktualnie nosicielami wirusa jest 36,7 mln ludzi na świecie, a większość z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej. Warto pamiętać jednak, że jeszcze niedawno nie istniały metody walki z wirusem. Na AIDS umierali ludzie na całym świecie, w tym gwiazdy.
Gwiazdy, które zmarły na AIDS:
- Freddie Mercury brytyjski muzyk, piosenkarz rockowy i wokalista brytyjskiej grupy Queen. Przyczyną jego śmierci było grzybicze zapalenie płuc w związku z osłabieniem odporności wywołanym AIDS.
- Rock Hudson, był jedną z największych gwiazd kina lat 50. i 60. Hudson był pierwszą hollywoodzką gwiazdą, która zmarła na AIDS.
- Amanda Blake, była amerykańską aktorką, zmarła w wieku 60 lat w wyniku powikłań po AIDS. Wirusem HIV prawdopodobnie zaraził ją jeden z mężów.
Przygotowała klasa IITR